ביהמ”ש המחוזי בחיפה, השופט דניאל פיש: הכ”ד לנאשמים בגין עבירות מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, חבלה במזיד ברכב ממניע של גזענות, התפרעות ועוד (ת”פ 30837-06-21)

לא מצאת פסק דין שחיפשת? ניתן לעשות חיפוש מתקדם ולמצא את כל רשימת פסקי הדין!

ירושלים: DOCPROPERTY DocDateEng * MERGEFORMAT 20 פברואר 2023

כ”ט בשבט תשפ”ג

תקציר הכרעת דין

בית המשפט המחוזי בחיפה, תיק ת”פ 30837-06-21

בפני השופט דניאל פיש

נגד הנאשמים הוגש כתב האישום המייחס להם עבירות של מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה; חבלה במזיד ברכב ממניע של גזענות; התפרעות; וניסיון לתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות. לנאשם 1 בלבד יוחסה בנוסף עבירה של מעשי פזיזות ורשלנות.

על פי האמור בכתב האישום שהוגש כנגד הנאשמים, האירועים התרחשו בעיצומו של מבצע “שומר חומות”. ביום 12.5.2021, התקהלו אנשים רבים בכניסה לטמרה. המתקהלים הבעירו צמיגים וכן יידו אבנים, זרקו בקבוקי תבערה וירו זיקוקים לעבר כוחות משטרה שהגיעו למקום לצורך שמירה על הסדר הציבורי. נאשם 1 הגיע למקום ההתפרעות יחד עם מחמד אבו רומי, מוחמד אבו אלהיג’א, ובהא אבו אלהיג’א ובמקום הם פגשו בנאשם 2. כל החמישה השתתפו בהתפרעות, ויידו אבנים לעבר שוטרים שהיו במקום. נאשם 1 הרים בקבוק תבערה, הדליק אותו ויידה אותו לעבר שוטרים מבלי שפגע בהם. נאשם 1 אף ביקש מאחד הנוכחים למסור לו מספר צמיגים לצורך הנחתם על הכביש הכניסה לטמרה והצתתם, דבר אשר אכן נעשה. בסמוך לשעה 23:45 פוזרה ההתפרעות. בהמשך לאמור הנאשמים, מוחמד, בהא ומחמד הגיעו יחד לאזור “כיכר השעון” בטמרה שם שהה באותה העת איברהים מריח. בסמוך לחצות נהג המתלונן, יהודי יליד 1971, ברכבו וחלף בעיר טמרה. על הרכב היו מדבקות בעברית, וברכב היו כלי עבודה שונים ששימשו את המתלונן בעבודתו כגנן. בהגיעו לכיכר נתקל בפקק תנועה ונאלץ לעצור את רכבו. במקום התגודדו אנשים רבים ובניהם הנאשמים, מוחמד אבו רומי, בהא אבו אלהיג’א, מחמוד אבו אלהיג’א, איברהים מריח ונוספים. אחד האנשים ניגש למתלונן ושאל אותו האם הוא ערבי והמתלונן השיב שהוא יהודי ובתגובה האחר החל לצעוק “יהודי יהודי”. הנאשמים ונוספים התגודדו סביב הרכב במטרה לתקוף את המתלונן בשל היותו יהודי. התוקפים יידו לעבר הרכב אבנים ממרחק קרוב, וכן חבטו בו בבעיטות ומכות אגרוף. חלק המתוקפים הוציאו את כלי העבודה וחבטו באמצעותם ברכב תוך ניפוץ השמשות בעוד המתלונן יושב חגור בתוך הרכב. התוקפים חבלו בצוותא במתלונן דרך חלונות הרכב המנופצים ודרך דלת הנוסע, זאת באמצעות בעיטות, מכות ידיים, יידוי אבנים, והכאתו של המתלונן באמצעות כלי העבודה, בעיקר בפלג גופו העליון. כן, ניסו להוציא את המתלונן מהרכב בעוד הוא מנסה להגן על ראשו באמצעות ידיו. במסגרת התקיפה המתוארת נאשם 1 חבט ברכבו של המתלונן באמצעות ידיו ורגליו ותקף את המתלונן באמצעות ידיו. נאשם 2 חבט ברכב באמצעות ידיו ותקף את המתלונן באמצעות ידיו. כל זאת, עשו הנאשמים והאחרים ממניע לאומני אידיאולוגי. בשלב מסוים הגיעו למקום מספר תושבי העיר טמרה שזהותם אינה ידועה, חילצו את המתלונן תוך הרחקת התוקפים והזעיקו את כוחות ההצלה הרפואיים שפינו את מהתלונן חבול ומדמם מהמקום. למתלונן נגרמו חבלות ופציעות שכללו, בין היתר, שברים, סימני חבלה, חתכים, שטפי דם, שריטות ופצעים. לאחר פנוי המתלונן מהמקום, חלק מהנוכחים שזהותם אינה ידועה, המשיכו לפגוע ברכב ואף הציתו אותו.

לאחר שאשמתו של נאשם 1 הוכחה במהלך המשפט מעבר לספק סביר, ולאחר שנדחו טענות ההגנה שהועלו על ידו, הורשע נאשם 1 בכל העבירות אשר יוחסו לו בכתב האישום.

באשר לנאשם 2, לנוכח הספק הסביר אשר התעורר ביחס למעורבות באירועים נשוא כתב האישום, זוכה נאשם 2 מחמת הספק מכל העבירות אשר יוחסו לו בכתב האישום.

***

הנוסח המחייב הוא אך ורק נוסח ההחלטה / פסק הדין. התקציר אינו בא כתחליף להם.

***

לחזור למשהו ספיציפי?

Picture of פורטל פסקי הדין בישראל

פורטל פסקי הדין בישראל

פורטל פסקי הדין של ישראל - מקום אחד לכל פס"ד של בתי המשפט הישראלי והמחוזות השונים

השאר תגובה

רוצים לקבל עדכון לגבי פסקי דין חדשים שעולים לאתר?

בשליחה הינך מאשר שאנו יכולים לשלוח לך מידע שיווקי / פרסומי

error: תוכן זה מוגן !!