ביהמ”ש המחוזי מרכז-לוד, השופטת מרב גרינברג: גז”ד למורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של מגע עם סוכן חוץ ומסירת מידע לאויב העלולה לסייע לו (ת”פ 35183-12-21)

לא מצאת פסק דין שחיפשת? ניתן לעשות חיפוש מתקדם ולמצא את כל רשימת פסקי הדין!

לפני כבוד השופטת מרב גרינברג

המאשימה

מדינת ישראל

נגד

הנאשם

חסין ביארי (עציר) ת”ז 317773950

<#2#>

גזר דין

הנאשם, תושב ישראל, שמשפחתו מתגוררת ברצועת עזה, נותן את דינו בגין ביצוע עבירות ביטחוניות חמורות.

הצדדים הגיעו להסדר טיעון לפיו הורשע הנאשם על פי הודאתו, בכתב אישום מתוקן, בעבירות של מגע עם סוכן חוץ עבירה לפי סעיף 114(א) לחוק העונשין, ומסירת מידע לאויב העלולה לסייע לו, עבירה לפי סעיף 111 לחוק.

כנטען בכתב האישום המתוקן, במהלך שנת 2021, בעת שביקר הנאשם את משפחתו ברצועת עזה, גויס על ידי פעילי ארגון הטרור “חמאס”, לביצוע משימות ריגול ואיסוף ידיעות מסוגים שונים עבורם, בתוך שטחי ישראל.

בהמשך לכך, בחודשים אפריל עד ספטמבר 2021, רכש טלפון סלולרי ייעודי, בהתאם להנחיית מפעיליו, פגש את המפעילים אשר התקינו על גבי הטלפון המבצעי תוכנה המשמשת להעברת מסרים מידיים, ואלו הורו לו לאתר ולצלם עבורם מיקומים של סוללות כיפת ברזל, ולצלם את מבנה הקריה בת”א. עוד התבקש, לשרוף ג’יפ צבאי, לאתר ולצלם מיקומו ריכוז של חיילי צה”ל, לעודד צעירים ערבים לביצוע הפגנות בישראל, ולהכין עבורם בקבוקי תבערה לשימוש במהלך הפגנות.

הנאשם עשה כהוראות מפעיליו, צילם באמצעות הטלפון המבצעי את בניין הקריה בת”א, ובסיס צבאי הממוקם בעיר יפו, ואת התצלומים והסרטון שלח למפעיליו.

בהמשך, במהלך חודש אוקטובר 2021, נסע יחד עם חברו על קטנוע, ליישוב נירית במטרה לצלם סוללה של כיפת ברזל במקום. בהתאם להנחיית מפעיליו, חזר למקום על מנת לצלם את מסלול נסיעתו, ואת התצלומים והסרטון, שלח למפעיליו.

על יסוד מעשים אלו, הורשע הנאשם בכך שקיים ביודעין מגע עם סוכן חוץ, ארגון הטרור “חמאס”, מבלי שיש לו הסבר לכך, ומסר ביודעין ידיעתו לאויב או בשבילו, אשר עלולות היו לסייע לאויב.

באשר לעונש, עותרים הצדדים במשותף לגזור על הנאשם מאסר בן 36 חודשים וענישה נלווית.

ב”כ הנאשם הסביר כי המעשים לא נעשו על רקע אידיאולוגי, אלא בשל איומים שהופעלו עליו, ונסיבותיהם הוצגו בהרחבה למאשימה.

הנאשם יליד 1991, בעברו 4 הרשעות בעבירות רכוש רבות, וכן ריצה מאסרים שלממושך ביניהם נדון בשנת 2010 בגין עבירות רכוש ל36 חודשי מאסר.

מעשיו של הנאשם, קשים, מסוכנים וחמורים. מדובר במעשים שהיה בכוחם לפגוע פגיעה קשה בביטחון המדינה ותושביה. אכן, הנאשם מילא רק חלק מההנחיות שקיבל, צילום מיקום סוללות כיפת ברזל ואת בניין הקריה, ולא מעשים חמורים יותר כגון שריפה רכב צבאי ועידוד צעירים מהמגזר לביצוע הפגנות. עם זאת, פוטנציאל הנזק ממעשיו של הנאשם, רב, ולא ניתן לתקוע כף כי אם לא היה נתפס, לא היה ממשיך במעשיו הקשים.

עוד יש לזכור כי מדובר בתושב ישראל שבמעשיו פעל כדי לסייע לאויב, ובכך ניתן למצוא פן מחמיר.

לצד זאת, צודק ב”כ הנאשם כי הנאשם לא צילם מתקנים אסורים לצילום, שניתן היה לקבל מידע על מיקומם גם בדרכים אחרות.

לאחר שבחנתי את כלל השיקולים, אני מוצאת את ההסדר בין הצדדים, נוטה לקולא, אם מצאתי לקבלו, הרי זה מהטעם כי הנאשם הורשע רק בצילום במתחמים ציבוריים, ולא במעשים חמורים יותר. עוד אזקוף לזכותו את הודאתו, הבעת הצער ומעצרו הממושך.

אשר על כן, אני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

מאסר בפועל בן 36 חודשים בניכוי ימי מעצרו מיום 29/11/21 ועד היום.

מאסר על תנאי בן 18 חודשים לבל יעבור תוך 3 שנים מיום שחרורו, אחת מהעבירות בה הורשע, או כל עבירה אחרת הקשורה למגע עם סוכן חוץ.

מחלטת לטובת המדינה את מכשירי הטלפון של הנאשם.

אופניים חשמליים שנתפסו, יושבו לנאשם.

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 ימים.

<#7#>

ניתנה והודעה היום ד’ כסלו תשפ”ג, 28/11/2022 במעמד הנוכחים.

מרב גרינברג, שופטת

לחזור למשהו ספיציפי?

פורטל פסקי הדין בישראל

פורטל פסקי הדין בישראל

פורטל פסקי הדין של ישראל - מקום אחד לכל פס"ד של בתי המשפט הישראלי והמחוזות השונים

השאר תגובה

רוצים לקבל עדכון לגבי פסקי דין חדשים שעולים לאתר?

בשליחה הינך מאשר שאנו יכולים לשלוח לך מידע שיווקי / פרסומי

error: תוכן זה מוגן !!